ShowBizRadio

Theater Info for the Washington DC region

2010 WATCH Nominations

By • Jan 16th, 2011 • Category: News

WATCH (Washington Area Theatre Community Honors) announced the nominations at The Birchmere in Alexandria, Virginia on Sunday, January 16th. The Award Ceremony will be on Sunday, March 6, 2011 starting at 7:00 pm, at The Birchmere, Alexandria, VA. 121 productions (35 musicals, 86 plays) were adjudicated in 2010. Thirty-one community theater companies participated in WATCH adjudication.

In 2011, two additional companies will be participating:

In each of the thirty-eight categories, five nominees were selected based on the average scores of eight judges. In some categories, due to score ties, more than five nominees are announced. Nominations are provided in alphabetical order by nominee. The nominations are provided by category and then by theater.

Listen to a recording of the announcement. [MP3 23:59 22MB] Nominations were presented by Jenna Ballard, Leta Hall, Kira Simon, Linda Stone, and Sue Pinkman.

Nominations for outstanding technical achievements.

Outstanding Set Design in a Musical

  • Bill Brown, She Loves Me, Damascus Theatre Company
  • Kevin King, Rent, Elden Street Players
  • Dave Means, Cabaret, The Arlington Players
  • John Merritt, The Producers, Port Tobacco Players
  • Eric Street, Man of LaMancha, Greenbelt Arts Center

Outstanding Set Design in a Play

  • Sarah A. Carlson & Jason Carlson, The Diary of Anne Frank, Port Tobacco Players
  • Andrew Greenleaf, Private Lives, Silver Spring Stage
  • Andrew Greenleaf, Rabbit Hole, Silver Spring Stage
  • Evan Hoffmann, Metamorphoses, Elden Street Players
  • John W. Kirby & John Merritt, Arsenic and Old Lace, Port Tobacco Players

Outstanding Set Construction in a Musical

  • Amanda Acker, Cabaret, The Arlington Players
  • Peter Finkel & Bill Wisniewski, The Producers, The Arlington Players
  • Bill Lebair, She Loves Me, Damascus Theatre Company
  • John Merritt, The Producers, Port Tobacco Players
  • Marty Sullivan & Bill Behan, Rent, Elden Street Players

Outstanding Set Construction in a Play

  • Andrew Greenleaf, Rabbit Hole, Silver Spring Stage
  • Ken Lee, Private Lives, Silver Spring Stage
  • Jeff Merritt, Arsenic and Old Lace, Port Tobacco Players
  • John Merritt, The Diary of Anne Frank, Port Tobacco Players
  • Marty Sullivan & Theresa Bender, Metamorphoses, Elden Street Players

Outstanding Set Painting in a Musical

  • Jared Davis, Reefer Madness, Dominion Stage
  • Jared Davis, The Producers, The Arlington Players
  • Judy Jandora, She Loves Me, Damascus Theatre Company
  • The Producers, Port Tobacco Players
  • Tessa N. Silvestro & Mary Thiedeman, The Secret Garden, Port Tobacco Players
  • Mary Rose Vasko & John Vasko, Rent, Elden Street Players

Outstanding Set Painting in a Play

  • Sarah A. Carlson, The Diary of Anne Frank, Port Tobacco Players
  • Buffy Mechling, Nude With Violin, Little Theatre of Alexandria
  • Karl Meier & Kate Meier, Metamorphoses, Elden Street Players
  • John Merritt, Arsenic and Old Lace, Port Tobacco Players
  • Cathy Rieder, As You Like It, Reston Community Players

Outstanding Set Decoration and Set Dressing in a Musical

  • Theresa Bender & Eliza Wolfe, Rent, Elden Street Players
  • Kim Bessler & Heather Bauer, The Secret Garden, Port Tobacco Players
  • Sarah A. Carlson & John Merritt, The Producers, Port Tobacco Players
  • Shannon Khatcheressian, Evil Dead: The Musical, Taking Flight Theatre Company
  • Nancy Eynon Lark, She Loves Me, Damascus Theatre Company
  • Sonya Okin & Joel Richon, The Pajama Game, Rockville Musical Theatre

Outstanding Set Decoration and Set Dressing in a Play

  • Andrew Greenleaf, Private Lives, Silver Spring Stage
  • Andrew Greenleaf et al, Rabbit Hole, Silver Spring Stage
  • Roy Hammond & Gayle Negri, Arsenic and Old Lace, Prince George’s Little Theatre
  • Mary Thiedeman, Arsenic and Old Lace, Port Tobacco Players
  • Russell Wyland, Nude With Violin, Little Theatre of Alexandria

Outstanding Properties in a Musical

  • Jenna Ballard, Violet, Kensington Arts Theatre
  • Theresa Bender & Eliza Wolfe, Rent, Elden Street Players
  • Betty Dolan & Leslie Reed, Chicago, Little Theatre of Alexandria
  • Margie Henry, She Loves Me, Damascus Theatre Company
  • Sonya Tavitian, Forever Plaid, Rockville Musical Theatre

Outstanding Properties in a Play

  • Grace Bumgardner & Lois Banscher, Mrs. California, Colonial Players of Annapolis
  • Phillip Campbell & Patty Greksouk, Nude With Violin, Little Theatre of Alexandria
  • Mary Dalto, Private Lives, Silver Spring Stage
  • Andrew Greenleaf et al, Rabbit Hole, Silver Spring Stage
  • Mary Thiedeman & Heather Bauer, Arsenic and Old Lace, Port Tobacco Players

Outstanding Lighting Design in a Musical

  • Jeffrey S. Auerbach, Altar Boyz, Dominion Stage
  • Jeffrey S. Auerbach, Reefer Madness, Dominion Stage
  • AnnMarie Castrigno, Rent, Elden Street Players
  • Ken & Patti Crowley, Chicago, Little Theatre of Alexandria
  • Christopher Kelly, Violet, Kensington Arts Theatre

Outstanding Lighting Design in a Play

  • Terry Averill, Earth and Sky, Colonial Players of Annapolis
  • Franklin Coleman, W;t, Elden Street Players
  • Ken & Patti Crowley, Play It Again, Sam, Little Theatre of Alexandria
  • Ken & Patti Crowley, Frankenstein, Prince William Little Theatre
  • Theodore DeMarco-Logue, Arsenic and Old Lace, Port Tobacco Players
  • Adam Konowe, Trip to Bountiful, Reston Community Players

Outstanding Sound Design in a Musical

  • Keith Bell, Cabaret, The Arlington Players
  • Richard Bird, Wonderful Town, Reston Community Players
  • Kevin P. Garrett, Violet, Kensington Arts Theatre
  • Kevin P. Garrett, Chicago, Kensington Arts Theatre
  • Stan Harris, Rent, Elden Street Players
  • James D. Watson, The Producers, Port Tobacco Players

Outstanding Sound Design in a Play

  • Wes Bedsworth, Earth and Sky, Colonial Players of Annapolis
  • Ben Cornwell, Frozen, Colonial Players of Annapolis
  • Kevin P. Garrett, Trip to Bountiful, Reston Community Players
  • Stan Harris, Frankenstein, Prince William Little Theatre
  • Alan Reichert, Murder in Green Meadows, Elden Street Players

Outstanding Costume Design in a Musical

  • Jacquin Pierce Allen, Reefer Madness, Dominion Stage
  • Patricia M. Brennan & Cathy Compton, The Secret Garden, Port Tobacco Players
  • Barbara Esquibel, The Producers, The Arlington Players
  • Kira Sanders, The Producers, Port Tobacco Players
  • Judy Whelihan & Susan Devine, Rent, Elden Street Players

Outstanding Costume Design in a Play

  • Heather Bauer, Arsenic and Old Lace, Port Tobacco Players
  • Kathy Dodson & Chris Macey, Lady Windermere’s Fan, Little Theatre of Alexandria
  • Jessica C. Henry, An Ideal Husband, Montgomery Playhouse
  • Irene Molnar, Trip to Bountiful, Reston Community Players
  • Robbie Snow, Waiting in the Wings, Providence Players of Fairfax

Outstanding Makeup Design in a Musical

  • Laura Fontaine, Rent, Elden Street Players
  • Malca Giblin, Evita, Rockville Musical Theatre
  • Jessica Ramos, The Producers, Port Tobacco Players
  • Christine Spata, Evil Dead: The Musical, Taking Flight Theatre Company
  • Xandra Weaver, The Producers, The Arlington Players

Outstanding Makeup Design in a Play

  • Kat Brais, Trip to Bountiful, Reston Community Players
  • Julie Cameron, Frankenstein, Prince William Little Theatre
  • Mrs. California, Colonial Players of Annapolis
  • William T. Fleming, Antigone, Montgomery Playhouse
  • Laura Fontaine & Jaclyn Young, Metamorphoses, Elden Street Players
  • Sarah Sandy, Arsenic and Old Lace, Port Tobacco Players

Outstanding Hair Design in a Musical

  • Laura Fontaine, Rent, Elden Street Players
  • Malca Giblin, Evita, Rockville Musical Theatre
  • Ronna Johnson, The Producers, Port Tobacco Players
  • J. Arthur Rodger, Cabaret, The Arlington Players
  • Jaclyn Young, Wonderful Town, Reston Community Players

Outstanding Hair Design in a Play

  • The Cast, A Raisin in the Sun, Tantallon Community Players
  • Doug Dawson, Mrs. California, Colonial Players of Annapolis
  • Jessica C. Henry, An Ideal Husband, Montgomery Playhouse
  • Paul Morton, Lady Windermere’s Fan, Little Theatre of Alexandria
  • Maggie Skekel-Sledge, Pygmalion, Silver Spring Stage

Outstanding Special Effects

  • Jeffrey S. Auerbach & David Moretti, Reefer Madness, Dominion Stage
  • Theresa Bender et al, Metamorphoses, Elden Street Players
  • Jeff Bender, Evil Dead: The Musical, Taking Flight Theatre Company
  • John Bordeaux & Todd Huse, Rent, Elden Street Players
  • Brian Farrell et al, Murder in Green Meadows, Elden Street Players
  • Dave Warner et al, Frankenstein, Prince William Little Theatre

Nominations for outstanding performances by an actor or actress.

Outstanding cameo in a musical

  • Danny Brooks as “Trentell et al”, I Love You, You’re Perfect, Now Change, Colonial Players of Annapolis
  • Jason Damaso as “Waiter”, She Loves Me, Damascus Theatre Company
  • Laura Gepford as “Mistress”, Evita, Rockville Musical Theatre
  • Mark Hidalgo as “Lead Stormtrooper”, The Producers, The Arlington Players
  • Eric Jones as “The Man”, Rent, Kensington Arts Theatre

Outstanding cameo in a play

  • Richard Bird as “Sheriff/Ticket Agent”, Trip to Bountiful, Reston Community Players
  • Erin Finucane as “Amber”, Big Tree Falls, Providence Players of Fairfax
  • Beth Hughes-Brown as “Olive”, Big Tree Falls, Providence Players of Fairfax
  • Addie Storvick as “Sherri”, Big Tree Falls, Providence Players of Fairfax
  • Christopher Guy Thorn as “Roy/Ticket Agent”, Trip to Bountiful, Reston Community Players

Outstanding featured actress in a musical

  • Richelle “Rikki” Howie as “Joanne Johnson”, Rent, Elden Street Players
  • Jamie Erin Miller as “Jennifer et al”, I Love You, You’re Perfect, Now Change, Colonial Players of Annapolis
  • Anne Marie Pinto as “Ulla”, The Producers, The Arlington Players
  • Chelsa Reba as “Mimi Marquez”, Rent, Elden Street Players
  • TiaJuana Rountree as “Mrs. Mae Peterson”, Bye Bye, Birdie, Prince George’s Little Theatre

Outstanding featured actor in a musical

  • Mickey Daniel DaGuiso as “Angel Dumott Schunard”, Rent, Elden Street Players
  • Jon Keeling as “Amos Hart”, Chicago, Little Theatre of Alexandria
  • Jase Parker as “Angel D. Schunard”, Rent, Kensington Arts Theatre
  • Christopher Prince as “Tom Collins”, Rent, Elden Street Players
  • Patrick Pruitt as “Franz”, The Producers, Port Tobacco Players

Outstanding featured actress in a play

  • Melissa Bailey as “Celia”, As You Like It, Reston Community Players
  • Audrey Cafaly as “Izzy”, Rabbit Hole, Silver Spring Stage
  • Laura E. Gayvert as “Agnetha”, Frozen, Colonial Players of Annapolis
  • Cheryl Sinsabaugh as “Deirdre”, Waiting in the Wings, Providence Players of Fairfax
  • Robin Zerbe as “Thelma”, Trip to Bountiful, Reston Community Players

Outstanding featured actor in a play

  • Dino P. Coppa as “David O. Selznick”, Moonlight and Magnolias, Montgomery Playhouse
  • John Coscia as “Sgt. Hing, Doc O’Connor, et al”, The Laramie Project, Providence Players of Fairfax
  • Rafael Cuesta as “Speed”, Two Gentlemen of Verona, St. Mark’s Players
  • David Jones as “Ben Hecht”, Moonlight and Magnolias, Montgomery Playhouse
  • Pat Reynolds as “David Ames”, Earth and Sky, Colonial Players of Annapolis

Outstanding lead actress in a musical

  • Bethany Blakey as “Velma Kelly”, Chicago, Little Theatre of Alexandria
  • Stephanie Bonte-Labair as “Amalia Balach”, She Loves Me, Damascus Theatre Company
  • Jordan Hougham as “Roxie Hart”, Chicago, Little Theatre of Alexandria
  • Autumn Seavy as “Violet”, Violet, Kensington Arts Theatre
  • Dani Stoller as “Roxie Hart”, Chicago, Kensington Arts Theatre

Outstanding lead actor in a musical

  • Tom Flatt as “The Lecturer”, Reefer Madness, Dominion Stage
  • Andy Izquierdo as “Billy Flynn”, Chicago, Little Theatre of Alexandria
  • Andy Izquierdo as “Emcee”, Cabaret, The Arlington Players
  • John Loughney as “Sid Sorokin”, The Pajama Game, Rockville Musical Theatre
  • Jimmy Payne as “Max”, The Producers, Port Tobacco Players

Outstanding lead actress in a play

  • Erin Leigh Casey as “Sara McKeon”, Earth and Sky, Colonial Players of Annapolis
  • Lolita-Marie Clayton as “Ruth Younger”, A Raisin in the Sun, Tantallon Community Players
  • Robin Dorsey as “Lena “Mama” Younger”, A Raisin in the Sun, Tantallon Community Players
  • Adriana Hardy as “Carrie Watts”, Trip to Bountiful, Reston Community Players
  • Sarah LaFantasie as “Annie Sullivan”, The Miracle Worker, Fauquier Community Theatre
  • Mary MacLeod as “Nancy”, Frozen, Colonial Players of Annapolis
  • Lorraine Magee as “Vivian Bearing, Ph.D.”, W;t, Elden Street Players

Outstanding lead actor in a play

  • Ben Carr as “Hertel”, Dog Logic, Colonial Players of Annapolis
  • Thurston Cobb as “Ralph”, Frozen, Colonial Players of Annapolis
  • Nello DeBlasio as “Mark Antony”, Julius Caesar, Foundry Players
  • Michael Kharfen as “Antonio Salieri”, Amadeus, The Arlington Players
  • Bob Sams as “Richard M. Nixon”, Frost/Nixon, McLean Community Players

Nominations for outstanding achievement in overall production.

Outstanding Stage Combat Choreography

  • Brian Donohue, The Miracle Worker, Port Tobacco Players
  • The Miracle Worker, Fauquier Community Players
  • Katherine Frattini, Metamorphoses, Elden Street Players
  • Kevin C. Robertson, The Miracle Worker, Castaways Repertory Theatre
  • Kevin C. Robertson, Musical Comedy Murders of 1940, Fauquier Community Theatre

Outstanding Choreography

  • Amy Carson, Chicago, The Arlington Players
  • Brooke L. Howells, The Producers, Port Tobacco Players
  • Jeremy A. McShan, Cabaret, The Arlington Players
  • John Monnett, The Producers, The Arlington Players
  • Catherine Oh, Reefer Madness, Dominion Stage
  • Diego Prieto, Chicago, Kensington Arts Theatre

Outstanding Music Direction

  • John-Michael d’Haviland, Rent, Elden Street Players
  • Phil Hosford, She Loves Me, Damascus Theatre Company
  • Paul Nasto, Chicago, Little Theatre of Alexandria
  • Brian Victor, Rent, Kensington Arts Theatre
  • James D. Watson, The Producers, Port Tobacco Players

Outstanding Direction of a Musical

  • Caroline Jane Angell, Violet, Kensington Arts Theatre
  • Susan Devine, Chicago, Little Theatre of Alexandria
  • Phil Hosford, She Loves Me, Damascus Theatre Company
  • Brooke L. Howells, The Producers, Port Tobacco Players
  • Todd Huse, Rent, Elden Street Players
  • Andrea Spitz & Diego Prieto, Chicago, Kensington Arts Theatre

Outstanding Direction of a Play

  • Chris Curtis, Rabbit Hole, Silver Spring Stage
  • Gloria DuGan, W;t, Elden Street Players
  • James Gallagher, Frozen, Colonial Players of Annapolis
  • Pauline Griller-Mitchell, Pygmalion, Silver Spring Stage
  • Evan Hoffmann, Metamorphoses, Elden Street Players

Outstanding Musical

  • She Loves Me, Damascus Theatre Company
  • Rent, Elden Street Players
  • Chicago, Little Theatre of Alexandria
  • The Producers, Port Tobacco Players
  • The Producers, The Arlington Players

Outstanding Play

  • The Glass Menagerie, Bowie Community Players
  • Frozen, Colonial Players of Annapolis
  • Metamorphoses, Elden Street Players
  • W;t, Elden Street Players
  • Trip to Bountiful, Reston Community Players

Nominations sorted by theatre and show

Arlington Players

  • Amadeus

    • Outstanding Lead Actor in a Play, Michael Kharfen as “Antonio Salieri”
  • Cabaret

    • Outstanding Choreography, Jeremy A. McShan
    • Outstanding Hair Design in a Musical, J. Arthur Rodger
    • Outstanding Lead Actor in a Musical, Andy Izquierdo as “Emcee”
    • Outstanding Set Construction in a Musical, Amanda Acker
    • Outstanding Set Design in a Musical, Dave Means
    • Outstanding Sound Design in a Musical, Keith Bell
  • The Producers

    • Outstanding Cameo in a Musical, Mark Hidalgo as “Lead Stormtrooper”
    • Outstanding Choreography, John Monnett
    • Outstanding Costume Design in a Musical, Barbara Esquibel
    • Outstanding Featured Actress in a Musical, Anne Marie Pinto as “Ulla”
    • Outstanding Makeup Design in a Musical, Xandra Weaver
    • Outstanding Musical
    • Outstanding Set Construction in a Musical, Peter Finkel & Bill Wisniewski
    • Outstanding Set Painting in a Musical, Jared Davis

Bowie Community Theatre

  • The Glass Menagerie

    • Outstanding Play

Castaways Repertory Theatre

  • The Miracle Worker

    • Outstanding Stage Combat Choreography, Kevin Robertson

Colonial Players

  • Dog Logic

    • Outstanding Lead Actor in a Play, Ben Carr as “Hertel”
  • Earth and Sky

    • Outstanding Featured Actor in a Play, Pat Reynolds as “David Ames”
    • Outstanding Lead Actress in a Play, Erin Leigh Casey as “Sara McKeon”
    • Outstanding Light Design in a Play, Terry Averill
    • Outstanding Sound Design in a Play, Wes Bedsworth
  • Frozen

    • Outstanding Direction of a Play, James Gallagher
    • Outstanding Featured Actress in a Play, Laura E. Gayvert as “Agnetha”
    • Outstanding Lead Actor in a Play, Thurston Cobb as “Ralph”
    • Outstanding Lead Actress in a Play, Mary MacLeod as “Nancy”
    • Outstanding Play
    • Outstanding Sound Design in a Play, Ben Cornwell
  • I Love You, You’re Perfect, Now Change

    • Outstanding Cameo in a Musical, Danny Brooks as “Trentell et al”
    • Outstanding Featured Actress in a Musical, Jamie Erin Miller as “Jennifer et al”
  • Mrs. California

    • Outstanding Hair Design in a Play, Doug Dawson
    • Outstanding Makeup Design in a Play
    • Outstanding Properties in a Play, Grace Bumgardner & Lois Banscher

Damascus Theatre Company

  • She Loves Me

    • Outstanding Cameo in a Musical, Jason Damaso as “Waiter”
    • Outstanding Direction of a Musical, Phil Hosford
    • Outstanding Lead Actress in a Musical, Stephanie Bonte-Labair as “Amalia Balach”
    • Outstanding Music Direction, Phil Hosford
    • Outstanding Musical
    • Outstanding Properties in a Musical, Margie Henry
    • Outstanding Set Construction in a Musical, Bill Lebair
    • Outstanding Set Decoration in a Musical, Nancy Eynon Lark
    • Outstanding Set Design in a Musical, Bill Brown
    • Outstanding Set Painting in a Musical, Judy Jandora

Dominion Stage

  • Altar Boyz

    • Outstanding Light Design in a Musical, Jeffrey S. Auerbach
  • Reefer Madness

    • Outstanding Choreography, Catherine Oh
    • Outstanding Costume Design in a Musical, Jacquin Pierce Allen
    • Outstanding Lead Actor in a Musical, Tom Flatt as “The Lecturer”
    • Outstanding Light Design in a Musical, Jeffrey S. Auerbach
    • Outstanding Set Painting in a Musical, Jared Davis
    • Outstanding Special Effects, Jeffrey S. Auerbach & David Moretti

Elden Street Players

  • Metamorphoses

    • Outstanding Direction of a Play, Evan Hoffmann
    • Outstanding Makeup Design in a Play, Laura Fontaine & Jaclyn Young
    • Outstanding Play
    • Outstanding Set Construction in a Play, Marty Sullivan & Theresa Bender
    • Outstanding Set Design in a Play, Evan Hoffmann
    • Outstanding Set Painting in a Play, Karl Meier & Kate Meier
    • Outstanding Special Effects, Theresa Bender et al
    • Outstanding Stage Combat Choreography, Katherine Frattini
  • Murder in Green Meadows

    • Outstanding Sound Design in a Play, Alan Reichert
    • Outstanding Special Effects, Brian Farrell et al
  • Rent

    • Outstanding Costume Design in a Musical, Judy Whelihan & Susan Devine
    • Outstanding Direction of a Musical, Todd Huse
    • Outstanding Featured Actor in a Musical, Mickey Daniel DaGuiso as “Angel Dumott Schunard”
    • Outstanding Featured Actor in a Musical, Christopher Prince as “Tom Collins”
    • Outstanding Featured Actress in a Musical, Richelle “Rikki” Howie as “Joanne Jefferson”
    • Outstanding Featured Actress in a Musical, Chelsa Reba as “Mimi Marquez”
    • Outstanding Hair Design in a Musical, Laura Fontaine
    • Outstanding Light Design in a Musical, AnnMarie Castrigno
    • Outstanding Makeup Design in a Musical, Laura Fontaine
    • Outstanding Music Direction, John-Michael d’Haviland
    • Outstanding Musical
    • Outstanding Properties in a Musical, Theresa Bender & Eliza Wolfe
    • Outstanding Set Construction in a Musical, Marty Sullivan & Bill Behan
    • Outstanding Set Decoration in a Musical, Theresa Bender & Eliza Wolfe
    • Outstanding Set Design in a Musical, Kevin King
    • Outstanding Set Painting in a Musical, Mary Rose Vasko & John Vasko
    • Outstanding Sound Design in a Musical, Stan Harris
    • Outstanding Special Effects, John Bordeaux & Todd Huse
  • W;t

    • Outstanding Direction of a Play, Gloria DuGan
    • Outstanding Lead Actress in a Play, Lorraine Magee as “Vivian Bearing, Ph.D.”
    • Outstanding Light Design in a Play, Franklin Coleman
    • Outstanding Play

Fauquier Community Theatre

  • Musical Comedy Murders of 1940

    • Outstanding Stage Combat Choreography, Kevin C. Robertson
  • The Miracle Worker

    • Outstanding Lead Actress in a Play, Sarah LaFantasie as “Annie Sullivan”
    • Outstanding Stage Combat Choreography

Foundry Players

  • Julius Caesar

    • Outstanding Lead Actor in a Play, Nello DeBlasio as “Mark Antony”

Greenbelt Arts Center

  • Man of LaMancha

    • Outstanding Set Design in a Musical, Eric Street

Kensington Arts Theatre

  • Chicago

    • Outstanding Choreography, Diego Prieto
    • Outstanding Direction of a Musical, Andrea Spitz & Diego Prieto
    • Outstanding Lead Actress in a Musical, Dani Stoller as “Roxie Hart”
    • Outstanding Sound Design in a Musical, Kevin P. Garrett
  • Rent

    • Outstanding Cameo in a Musical, Eric Jones as “The Man”
    • Outstanding Featured Actor in a Musical, Jase Parker as “Angel D. Schunard”
    • Outstanding Music Direction, Brian Victor
  • Violet

    • Outstanding Direction of a Musical, Caroline Jane Angell
    • Outstanding Lead Actress in a Musical, Autumn Seavy as “Violet”
    • Outstanding Light Design in a Musical, Christopher Kelly
    • Outstanding Properties in a Musical, Jenna Ballard
    • Outstanding Sound Design in a Musical, Kevin P. Garrett

Little Theatre Of Alexandria

  • Chicago

    • Outstanding Choreography, Amy Carson
    • Outstanding Direction of a Musical, Susan Devine
    • Outstanding Featured Actor in a Musical, Jon Keeling as “Amos Hart”
    • Outstanding Lead Actor in a Musical, Andy Izquierdo as “Billy Flynn”
    • Outstanding Lead Actress in a Musical, Bethany Blakey as “Velma Kelly”
    • Outstanding Lead Actress in a Musical, Jordan Hougham as “Roxie Hart”
    • Outstanding Light Design in a Musical, Ken & Patti Crowley
    • Outstanding Music Direction, Paul Nasto
    • Outstanding Musical
    • Outstanding Properties in a Musical, Betty Dolan & Leslie Reed
  • Lady Windermere’s Fan

    • Outstanding Costume Design in a Play, Kathy Dodson & Chris Macey
    • Outstanding Hair Design in a Play, Paul Morton
  • Nude With Violin

    • Outstanding Properties in a Play, Phillip Campbell & Patty Greksouk
    • Outstanding Set Decoration in a Play, Russell Wyland
    • Outstanding Set Painting in a Play, Buffy Mechling
  • Play It Again, Sam

    • Outstanding Light Design in a Play, Ken & Patti Crowley

McLean Community Players

  • Frost/Nixon

    • Outstanding Lead Actor in a Play, Bob Sams as “Richard M. Nixon”

Montgomery Playhouse

  • An Ideal Husband

    • Outstanding Costume Design in a Play, Jessica C. Henry
    • Outstanding Hair Design in a Play, Jessica C. Henry
  • Antigone

    • Outstanding Makeup Design in a Play, William T. Fleming
  • Moonlight and Magnolias

    • Outstanding Featured Actor in a Play, Dino P. Coppa as “David O. Selznick”
    • Outstanding Featured Actor in a Play, David Jones as “Ben Hecht”

Port Tobacco Players

  • Arsenic and Old Lace

    • Outstanding Costume Design in a Play, Heather Bauer
    • Outstanding Light Design in a Play, Theodore DeMarco-Logue
    • Outstanding Makeup Design in a Play, Sarah Sandy
    • Outstanding Properties in a Play, Mary Theideman & Heather Bauer
    • Outstanding Set Construction in a Play, Jeff Merritt
    • Outstanding Set Decoration in a Play, Mary Thiedeman
    • Outstanding Set Design in a Play, John W. Kirby & John Merritt
    • Outstanding Set Painting in a Play, John Merritt
  • The Diary of Anne Frank

    • Outstanding Set Construction in a Play, John Merritt
    • Outstanding Set Design in a Play, Sarah A. Carlson & Jason Carlson
    • Outstanding Set Painting in a Play, Sarah A. Carlson
  • The Miracle Worker

    • Outstanding Stage Combat Choreography, Brian Donohue
  • The Producers

    • Outstanding Choreography, Brooke L. Howells
    • Outstanding Costume Design in a Musical, Kira Sanders
    • Outstanding Direction of a Musical, Brooke L. Howells
    • Outstanding Featured Actor in a Musical, Patrick Pruitt as “Franz”
    • Outstanding Hair Design in a Musical, Ronna Johnson
    • Outstanding Lead Actor in a Musical, Jimmy Payne as “Max”
    • Outstanding Makeup Design in a Musical, Jessica Ramos
    • Outstanding Music Direction, James D. Watson
    • Outstanding Musical
    • Outstanding Set Construction in a Musical, John Merritt
    • Outstanding Set Decoration in a Musical, Sarah A. Carlson & John Merritt
    • Outstanding Set Design in a Musical, John Merritt
    • Outstanding Set Painting in a Musical
    • Outstanding Sound Design in a Musical, James D. Watson
  • The Secret Garden

    • Outstanding Costume Design in a Musical, Patricia M. Brennan & Cathy Compton
    • Outstanding Set Painting in a Musical, Tessa N. Silvestro & Mary Thiedeman
    • Outstanding Set Decoration in a Musical, Kim Bessler & Heather Bauer

Prince George’s Little Theatre

  • Arsenic and Old Lace

    • Outstanding Set Decoration in a Play, Roy Hammond & Gayle Negri
  • Bye Bye, Birdie

    • Outstanding Featured Actress in a Musical, TiaJuana Rountree as “Mrs. Mae Peterson”

Prince William Little Theatre

  • Frankenstein

    • Outstanding Light Design in a Play, Ken & Patti Crowley
    • Outstanding Makeup Design in a Play, Julie Cameron
    • Outstanding Sound Design in a Play, Stan Harris
    • Outstanding Special Effects, Dave Warner et al

Providence Players

  • Big Tree Falls

    • Outstanding Cameo in a Play, Erin Finucane as “Amber”
    • Outstanding Cameo in a Play, Addie Storvick as “Sherri”
    • Outstanding Cameo in a Play, Beth Hughes-Brown as “Olive”
  • The Laramie Project

    • Outstanding Featured Actor in a Play, John Coscia as “Sgt. Hing, Doc. O’Connor, et al”
  • Waiting in the Wings

    • Outstanding Costume Design in a Play, Robbie Snow
    • Outstanding Featured Actress in a Play, Cheryl Sinsabaugh as “Deirdre”

Reston Community Players

  • As You Like It

    • Outstanding Featured Actress in a Play, Melissa Bailey as “Celia”
    • Outstanding Set Painting in a Play, Cathy Rieder
  • Trip to Bountiful

    • Outstanding Cameo in a Play, Christopher Guy Thorn as “Roy/Ticket Agent”
    • Outstanding Cameo in a Play, Richard Bird as “Sheriff/Ticket Agent”
    • Outstanding Costume Design in a Play, Irene Molnar
    • Outstanding Featured Actress in a Play, Robin Zerbe as “Thelma”
    • Outstanding Lead Actress in a Play, Adriana Hardy as “Carrie Watts”
    • Outstanding Light Design in a Play, Adam Konowe
    • Outstanding Makeup Design in a Play, Kat Brais
    • Outstanding Play
    • Outstanding Sound Design in a Play, Kevin P. Garrett
  • Wonderful Town

    • Outstanding Hair Design in a Musical, Jaclyn Young
    • Outstanding Sound Design in a Musical, Richard Bird

Rockville Musical Theatre

  • Evita

    • Outstanding Cameo in a Musical, Laura Gepford as “Mistress”
    • Outstanding Hair Design in a Musical, Malca Giblin
    • Outstanding Makeup Design in a Musical, Malca Giblin
  • Forever Plaid

    • Outstanding Properties in a Musical, Sonya Tavitian
  • The Pajama Game

    • Outstanding Lead Actor in a Musical, John Loughney as “Sid Sorokin”
    • Outstanding Set Decoration in a Musical, Sonya Okin & Joel Richon

Silver Spring Stage

  • Private Lives

    • Outstanding Properties in a Play, Mary Dalto
    • Outstanding Set Construction in a Play, Ken Lee
    • Outstanding Set Decoration in a Play, Andrew Greenleaf
    • Outstanding Set Design in a Play, Andrew Greenleaf
  • Pygmalion

    • Outstanding Direction of a Play, Pauline Griller-Mitchell
    • Outstanding Hair Design in a Play, Maggie Skekel-Sledge
  • Rabbit Hole

    • Outstanding Direction of a Play, Chris Curtis
    • Outstanding Featured Actress in a Play, Audrey Cefaly as “Izzy”
    • Outstanding Play
    • Outstanding Properties in a Play, Andrew Greenleaf et al
    • Outstanding Set Construction in a Play, Andrew Greenleaf
    • Outstanding Set Decoration in a Play, Andrew Greenleaf et al
    • Outstanding Set Design in a Play, Andrew Greenleaf

St. Mark’s Players

  • Two Gentlemen of Verona

    • Outstanding Featured Actor in a Play, Rafael Cuesta as “Speed”

Taking Flight Theatre Company

  • Evil Dead: The Musical

    • Outstanding Makeup Design in a Musical, Christine Spata
    • Outstanding Set Decoration in a Musical, Shannon Khatcheressian
    • Outstanding Special Effects, Jeff Bender

Tantallon Community Players

  • A Raisin in the Sun

    • Outstanding Hair Design in a Play, The Cast
    • Outstanding Lead Actress in a Play, Lolita-Marie Clayton as “Ruth Younger”
    • Outstanding Lead Actress in a Play, Robin Dorsey as “Lena “Mama” Younger”
Tagged as: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

This article can be linked to as: http://washingtondc.showbizradio.com/goto/6055.

started ShowBizRadio in August 2005 because they love live theater. They each have both performed in and worked behind the scenes in DC area productions, as well as earned a Career Studies Certificate in Theater from Northern Virginia Community College. Mike & Laura are each members of the American Theatre Critics Association, and Mike is a member of the Online News Association.

One Response »

  1. Congrats to this year’s nominees, especially for two of the shows I was involved in last year – Frankenstein at PWLT and As You Like It at RCP! And thanks Mike and Laura for providing the breakdown by show. That makes it a little easier to see which show got what overall. 🙂