ShowBizRadio

Theater Info for the Washington DC region

2012 Helen Hayes Nominees (Sorted by Company)

By • Feb 27th, 2012 • Category: News

The nominees for the 2012 Helen Hayes Awards were announced on Monday evening, February 27th, 2012 at the National Theatre in Washington DC. The Awards Ceremony will be held on April 23rd at the Warner Theatre.

This listing is sorted by theater company. See this list sorted by category.

Adventure Theatre

4 productions received a total of a total of 13 nominations

  • A Year With Frog and Toad
    • Outstanding Choreography, Resident Production, Kate Arnold Wernick
    • Outstanding Costume Design, Resident Production, Chelsey Schuller
    • Outstanding Director, Resident Musical, Michael Baron
    • Outstanding Ensemble, Resident Musical
    • Outstanding Production, Theatre for Young Audiences
    • Outstanding Set Design, Resident Production, Collin Ranney
    • Outstanding Supporting Actor, Resident Musical, Jobari Parker-Namdar
    • Outstanding Supporting Actor, Resident Musical, Vishal Vaidya
    • Outstanding Supporting Actress, Resident Musical, Kirstin Riegler
  • Charlotte’s Web
    • Outstanding Director, Resident Play, Serge Seiden
    • Outstanding Production, Theatre for Young Audiences
  • Lilly’s Purple Plastic Purse
    • Outstanding Production, Theatre for Young Audiences
  • Mirandy and Brother Wind
    • Outstanding Choreography, Resident Production, Michael J. Bobbitt, Fabian Barnes

Arena Stage

4 productions received a total of a total of 11 nominations

  • Ruined
    • Outstanding Resident Play
    • Outstanding Costume Design, Resident Production, ESosa
    • Outstanding Director, Resident Play, Charles Randolph-Wright
    • Outstanding Lead Actress, Resident Play, Jenny Jules
    • Outstanding Lighting Design, Resident Production, Michael Gilliam
    • Outstanding Supporting Actress, Resident Play, Donnetta Lavinia Grays
  • Edward Albee’s At Home at the Zoo
    • The Robert Prosky Award for Outstanding Lead Actor, Resident Play, James McMenamin
  • Edward Albee’s Who’s Afraid of Virginia Woolf?
    • Outstanding Lead Actor, Non-Resident Production, Tracy Letts
    • Outstanding Lead Actress, Non-Resident Production, Amy Morton
    • Outstanding Non-Resident Production
  • Equivocation
    • Outstanding Non-Resident Production

Bay Theatre Company, Inc.

1 production received 1 nomination

  • Wit
    • Outstanding Lead Actress, Resident Play, Rena Cherry Brown

Constellation Theatre Company

1 production received 2 nominations

  • Green Bird
    • Outstanding Costume Design, Resident Production, Kendra Rai
    • Outstanding Sound Design, Resident Production, Tom Teasley

dog & pony dc

1 production received 1 nomination

  • Beertown
    • The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play or Musical

Folger Theatre

2 productions received a total of 8 nominations

  • Cyrano
    • Outstanding Resident Play
    • Outstanding Choreography, Resident Production, Dale Anthony Girard
    • Outstanding Director, Resident Play, Aron Posner
    • Outstanding Ensemble, Resident Play
    • Outstanding Lighting Design, Resident Production, Thom Weaver
    • Outstanding Set Design, Resident Production, Daniel Conway
    • The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play or Musical, Michael Hollinger, Aaron Posner
  • Othello
    • Outstanding Lighting Design, Resident Production, Andrew F. Griffin

Ford’s Theatre

2 productions received a total of 8 nominations

  • Liberty Smith
    • Outstanding Resident Musical
    • Outstanding Director, Resident Musical, Matt August
    • Outstanding Ensemble, Resident Musical
    • Outstanding Lead Actor, Resident Musical, Geoff Packard
    • Outstanding Lead Actress, Resident Musical, Kelly Karbacz
    • Outstanding Musical Direction, Resident Production, Jay Crowder
  • Parade
    • Outstanding Lead Actor, Resident Musical, Euan Morton (with Theater J)
    • Outstanding Supporting Actor, Resident Musical, Kevin McAllister (with Theater J)

GALA Hispanic Theatre

1 production received 2 nominations

  • ¡Ay, Carmela!
    • Outstanding Ensemble, Resident Play
    • Outstanding Lead Actress, Resident Play, Mona Martínez

Hub Theatre

2 productions received a total of 3 nominations

  • Birds of a Feather
    • Outstanding Ensemble, Resident Play
    • The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play or Musical, Marc Acito
  • Wonderful Life
    • The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play or Musical, Helen Pafumi, Jason Lott

Imagination Stage

2 productions received a total of 5 nominations

  • Aladdin’s Luck
    • Outstanding Production, Theatre for Young Audiences
  • Dr. Dolittle
    • Outstanding Director, Resident Musical, Janet Stanford
    • Outstanding Lead Actor, Resident Musical, Rob McQuay
    • Outstanding Production, Theatre for Young Audiences
    • Outstanding Supporting Actor, Resident Musical, Ricardo Frederick Evans

Keegan Theatre

1 production received 1 nomination

  • National Pastime
    • Outstanding Supporting Actor, Resident Musical, Dan Van Why

Kennedy Center

4 productions received a total of 16 nominations

  • Billy Elliot the Musical
    • Outstanding Lead Actor, Non-Resident Production, Lex Ishimoto
    • Outstanding Lead Actress, Non-Resident Production, Leah Hocking
    • Outstanding Non-Resident Production
    • Outstanding Supporting Performer, Non-Resident Production, Maximilien A. Baud
    • Outstanding Supporting Performer, Non-Resident Production, Ben Cook
    • Outstanding Supporting Performer, Non-Resident Production, Patrick Wetzel
  • Follies
    • Outstanding Resident Musical
    • Outstanding Costume Design, Resident Production, Gregg Barnes
    • Outstanding Lead Actress, Resident Musical, Jan Maxwell
    • Outstanding Musical Direction, Resident Production, James Moore
  • Les Misérables
    • Outstanding Lead Actor, Non-Resident Production, J. Mark McVey
  • Uncle Vanya
    • Outstanding Lead Actor, Non-Resident Production, Richard Roxburgh
    • Outstanding Lead Actress, Non-Resident Production, Cate Blanchett
    • Outstanding Non-Resident Production
    • Outstanding Supporting Performer, Non-Resident Production, Hayley McElhinney
    • Outstanding Supporting Performer, Non-Resident Production, Hugo Weaving

MetroStage

1 production received 1 nomination

  • His Eye is On the Sparrow
    • Outstanding Lead Actress, Resident Musical, Bernardine Mitchell

Olney Theatre Center

2 productions received a total of 7 nominations

  • Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
    • Outstanding Lead Actor, Resident Musical, Alan Wiggins
    • Outstanding Musical Direction, Resident Production, Christopher Youstra
  • The Sound of Music
    • Outstanding Resident Musical
    • Outstanding Ensemble, Resident Musical
    • Outstanding Lead Actress, Resident Musical, Jessica Lauren Ball
    • Outstanding Supporting Actor, Resident Musical, Bobby Smith
    • Outstanding Supporting Actress, Resident Musical, Tracy Lynn Olivera

Rep Stage

1 productions received 1 nomination

  • An Almost Holy Picture
    • Outstanding Sound Design, Resident Production, Neil McFadden

Rorschach Theatre

1 production received 2 nominations

  • Voices Underwater
    • Outstanding Set Design, Resident Production, David Ghatan
    • Outstanding Sound Design, Resident Production, Nicole Martin

Round House Theatre

2 productions received a total of 2 nominations

  • Trip To Bountiful
    • Outstanding Lead Actress, Resident Play, Lizan Mitchell,
  • Pride and Prejudice
    • Outstanding Supporting Actress, Resident Play, Catherine Flye

Shakespeare Theatre Company

3 productions received a total of 7 nominations

  • FELA!
    • Outstanding Lead Actor, Non-Resident Production, Sahr Ngaujah
    • Outstanding Lead Actress, Non-Resident Production, Melanie Marshall
  • Heir Apparent
    • The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play or Musical, David Ives
  • Much Ado About Nothing
    • Outstanding Lighting Design, Resident Production, Tyler Micoleau
    • Outstanding Set Design, Resident Production, Lee Savage
    • Outstanding Sound Design, Resident Production, Steven Cahill
    • Outstanding Supporting Actor, Resident Play, Ted van Griethuysen

Signature Theatre

3 productions received a total of 12 nominations

  • Hairspray
    • Outstanding Resident Musical
    • Outstanding Choreography, Resident Production, Brianne Camp, Karma Camp
    • Outstanding Director, Resident Musical, Eric Schaeffer
    • Outstanding Ensemble, Resident Musical
    • Outstanding Lead Actress, Resident Musical, Carolyn Cole
    • Outstanding Musical Direction, Resident Production, Jon Kalbfleisch
    • Outstanding Sound Design, Resident Production, Matt Rowe
    • Outstanding Supporting Actress, Resident Musical, Nova Y. Payton
    • Outstanding Supporting Actress, Resident Musical, Lauren Williams
  • The Hollow
    • Outstanding Lighting Design, Resident Production, Chris Lee
  • Side By Side By Sondheim
    • Outstanding Resident Musical
    • Outstanding Lead Actress, Resident Musical, Nancy Anderson

The Studio Theatre

4 productions received a total of 12 nominations

  • Habit of Art
    • Outstanding Director, Resident Play, David Muse
    • Outstanding Ensemble, Resident Play
    • Outstanding Set Design, Resident Production, James Noone
    • Outstanding Supporting Actress, Resident Play, Margaret Daly
    • The Robert Prosky Award for Outstanding Lead Actor, Resident Play, Ted van Griethuysen
    • The Robert Prosky Award for Outstanding Lead Actor, Resident Play, Paxton Whitehead
  • Lungs
    • The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play or Musical, Duncan Macmillan
  • Venus in Fur
    • Outstanding Resident Play
    • Outstanding Director, Resident Play, David Muse
    • Outstanding Lead Actress, Resident Play, Erica Sullivan
  • Walworth Farce
    • Outstanding Choreography, Resident Production, Robb Hunter
    • Outstanding Supporting Actor, Resident Play, Aubrey Deeker

The Studio Theatre 2ndStage

1 production received 7 nominations

  • Pop!
    • Outstanding Resident Musical
    • Outstanding Director, Resident Musical, Keith Alan Baker, Jennifer Harris, Hunter Styles
    • Outstanding Ensemble, Resident Musical
    • Outstanding Lead Actor, Resident Musical, Tom Story
    • Outstanding Musical Direction, Resident Production, Christopher Youstra
    • Outstanding Supporting Actor, Resident Musical, Matthew Delorenzo
    • Outstanding Supporting Actress, Resident Musical, Rachel Zampelli

Synetic Theater

1 production received 15 nominations

  • King Lear
    • Outstanding Resident Play
    • Outstanding Choreography, Resident Production, Irina Tsikurishvili, Ben Cunis
    • Outstanding Costume Design, Resident Production, Georgi Alexi-Meskhishvili
    • Outstanding Director, Resident Play, Paata Tsikurishvili
    • Outstanding Ensemble, Resident Play
    • Outstanding Lead Actress, Resident Play, Ira Koval
    • Outstanding Lead Actress, Resident Play, Irina Tsikurishvili
    • Outstanding Lighting Design, Resident Production, Andrew F. Griffin
    • Outstanding Set Design, Resident Production, Phil Charlwood
    • Outstanding Sound Design, Resident Production, Irakli Kavsadze, Konstantine Lortkipanidze
    • Outstanding Supporting Actor, Resident Play, Ben Cunis
    • Outstanding Supporting Actor, Resident Play, Chris Dinolfo
    • Outstanding Supporting Actor, Resident Play, Philip Fletcher
    • Outstanding Supporting Actress, Resident Play, Mirenka Cechová
    • The Robert Prosky Award for Outstanding Lead Actor, Resident Play, Irakli Kavsadze

Theater J

4 productions received a total of 7 nominations

  • After the Fall
    • Outstanding Supporting Actress, Resident Play, Gabriela Fernández-Coffey
    • The Robert Prosky Award for Outstanding Lead Actor, Resident Play, Mitchell Hèbert
  • Imagining Madoff
    • Outstanding Supporting Actress, Resident Play, Jennifer Mendenhall
    • The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play or Musical, Deb Margolin
  • Parade
    • Outstanding Lead Actor, Resident Musical, Euan Morton (with Theater J)
    • Outstanding Supporting Actor, Resident Musical, Kevin McAllister (with Ford’s Theatre)
  • Return to Haifa
    • Outstanding Lead Actress, Non-Resident Production, Rozina Kambos

Theater of the First Amendment

1 production received 1 nomination

  • STAY
    • Outstanding Choreography, Resident Production, Susan Shields

Toby’s Dinner Theatre

1 production received 1 nomination

  • Chicago
    • Outstanding Director, Resident Musical, Toby Orenstein, Lawrence B. Munsey

Woolly Mammoth Theatre Company

3 productions received a total of 8 nominations

  • A Bright New Boise
    • Outstanding Resident Play
    • Outstanding Director, Resident Play, John Vreeke
    • Outstanding Lighting Design, Resident Production, Colin K. Bills
    • Outstanding Set Design, Resident Production, Misha Kachman
    • Outstanding Sound Design, Resident Production, Chris Baine
    • The Robert Prosky Award for Outstanding Lead Actor, Resident Play, Michael Russotto
  • Agony and the Ecstasy of Steve Jobs
    • Outstanding Non-Resident Production
  • Oedipus El Rey
    • Outstanding Ensemble, Resident Play
Tagged as:

This article can be linked to as: http://washingtondc.showbizradio.com/goto/7712.

started ShowBizRadio in August 2005 because they love live theater. They each have both performed in and worked behind the scenes in DC area productions, as well as earned a Career Studies Certificate in Theater from Northern Virginia Community College. Mike & Laura are each members of the American Theatre Critics Association, and Mike is a member of the Online News Association.

Comments are closed.