ShowBizRadio

Theater Info for the Washington DC region

27th Helen Hayes Awards Nominations

By • Feb 28th, 2011 • Category: News

The nominations for the 27th Helen Hayes Awards were announced on February 28, 2011 at The National Theatre, Helen Hayes Gallery.

  • 23 different companies received nominations.
  • Shakespeare Theatre Company and the Kennedy Center each had six different productions nominated.
  • Arena Stage received 23 total nominations, STC 22, Folger 19, and Kennedy Center 18
  • The most nominated show was Candide, by the Shakespeare Theatre Company, with 12 nominations.

View the nominations by category or by company.

Nominations Listed by Category

Outstanding Choreography, Resident Production

  • Diane Coburn Bruning, Improbable Frequency, Solas Nua
  • Ben Cunis, King Arthur, Synetic Theater
  • Parker Esse, Oklahoma!, Arena Stage
  • Maurice Hines, Duke Ellington’s Sophisticated Ladies, Arena Stage
  • Irina Tsikurishvili, King Arthur, Synetic Theater
  • Irina Tsikurishvili, Othello, Synetic Theater

Outstanding Costume Design, Resident Production

  • Mara Blumenfeld, Candide, Shakespeare Theatre Company
  • Murell Horton, The Liar, Shakespeare Theatre Company
  • William Ivey Long, Henry VIII, Folger Theatre
  • Reggie Ray, Duke Ellington’s Sophisticated Ladies, Arena Stage
  • Anastasia Ryurikov Simes, Othello, Synetic Theater

Outstanding Director, Resident Musical

  • Toby Orenstein, Hairspray, Toby’s Dinner Theatre
  • Eric Schaeffer, Chess, Signature Theatre
  • Molly Smith, Oklahoma!, Arena Stage
  • Molly Smith, The Light in the Piazza, Arena Stage
  • Mary Zimmerman, Candide, Shakespeare Theatre Company

Outstanding Director, Resident Play

  • Kasi Campbell, Travels With My Aunt, Rep Stage
  • Joseph Haj, Hamlet, Folger Theatre
  • Robert Richmond, Henry VIII, Folger Theatre
  • Howard Shalwitz, Clybourne Park, Woolly Mammoth Theatre Company
  • Paata Tsikurishvili, Othello, Synetic Theater
  • Paata Tsikurishvili, The Master and Margarita, Synetic Theater

Outstanding Lead Actor, Non-Resident Production

  • Steel Burkhardt, Hair, The Kennedy Center
  • Brent Michael DiRoma, Avenue Q, The Broadway Musical, Shakespeare Theatre Company
  • Laurence Fishburne, Thurgood, The Kennedy Center
  • Gavin Lee, Mary Poppins, The Kennedy Center
  • David Pittsinger, South Pacific, The Kennedy Center

Outstanding Lead Actor, Resident Musical

  • Maurice Hines, Duke Ellington’s Sophisticated Ladies, Arena Stage
  • Marc Kudisch, Sycamore Trees, Signature Theatre
  • Geoff Packard, Candide, Shakespeare Theatre Company
  • Nicholas Rodriguez, Oklahoma!, Arena Stage
  • Bobby Smith, Annie, Olney Theatre Center
  • Cody Williams, Oklahoma!, Arena Stage

Outstanding Lead Actress, Non-Resident Production

  • Carmen Cusack, South Pacific, The Kennedy Center
  • Jaqueline Grabois, Avenue Q, The Broadway Musical, Shakespeare Theatre Company
  • Caroline Sheen, Mary Poppins, The Kennedy Center
  • Kacie Sheik, Hair, The Kennedy Center
  • Caren Lyn Tackett, Hair, The Kennedy Center

Outstanding Lead Actress, Resident Musical

  • E. Faye Butler, Oklahoma!, Arena Stage
  • Eleasha Gamble, Oklahoma!, Arena Stage
  • Carrie A. Johnson, Annie, Olney Theatre Center
  • Lauren Molina, Candide, Shakespeare Theatre Company
  • Jill Paice, Chess, Signature Theatre
  • Hollis Resnik, The Light in the Piazza, Arena Stage

Outstanding Lead Actress, Resident Play

  • Lise Bruneau, Mikveh, Theater J
  • Naomi Jacobson, Henry VIII, Folger Theatre
  • Sarah Marshall, Mikveh, Theater J
  • Jennifer Mendenhall, Clybourne Park, Woolly Mammoth Theatre Company
  • Erika Rose, In Darfur, Theater J
  • Holly Twyford, Orestes, A Tragic Romp, Folger Theatre

Outstanding Lighting Design, Resident Production

  • Colin K. Bills, Antony and Cleopatra, Synetic Theater
  • Colin K. Bills, The Master and Margarita, Synetic Theater
  • Dan Covey, On the Verge or The Geography of Yearning, Rep Stage
  • T.J. Gerckens, Candide, Shakespeare Theatre Company
  • Klyph Stanford, Henry VIII, Folger Theatre
  • Justin Townsend, Hamlet, Folger Theatre

Outstanding Musical Direction, Resident Production

  • George Fulginiti-Shakar, Oklahoma!, Arena Stage
  • Jon Kalbfleisch, Sunset Boulevard, Signature Theatre
  • Daniel Kluger, Orestes, A Tragic Romp, Folger Theatre
  • Fred Lassen, Sycamore Trees, Signature Theatre
  • Konstantine Lortkipandze, Othello, Synetic Theater
  • Doug Peck, Candide, Shakespeare Theatre Company
  • Paul Sportelli, The Light in the Piazza, Arena Stage
  • James Sugg, Orestes, A Tragic Romp, Folger Theatre

Outstanding Set Design, Resident Production

  • Tony Cisek, Henry VIII, Folger Theatre
  • Simon Higlett, Mrs. Warren’s Profession, Shakespeare Theatre Company
  • James Kronzer, Clybourne Park, Woolly Mammoth Theatre Company
  • Eugene Lee, Oklahoma!, Arena Stage
  • Derek McLane, The Lisbon Traviata, The Kennedy Center
  • Daniel Ostling, Candide, Shakespeare Theatre Company

Outstanding Sound Design, Resident Production

  • Anthony Cochrane, Henry VIII, Folger Theatre
  • Jack Herrick, Hamlet, Folger Theatre
  • Irakli Kavsadze, Othello, Synetic Theater
  • Konstantine Lortkipandze, Othello, Synetic Theater
  • Matthew M. Nielson, Hamlet, Folger Theatre
  • Matt Otto, Johnny Meister and the Stitch, Solas Nua
  • Michael Rasbury, Henry VIII, Folger Theatre
  • Tom Teasley, The Ramayana, Constellation Theatre Company

Outstanding Supporting Actor, Resident Musical

  • Ed Dixon, Sunset Boulevard, Signature Theatre
  • James Konicek, Annie, Olney Theatre Center
  • Jeremy Kushnier, Chess, Signature Theatre
  • John Manzari, Duke Ellington’s Sophisticated Ladies, Arena Stage
  • Leo Manzari, Duke Ellington’s Sophisticated Ladies, Arena Stage
  • Jesse J. Perez, Candide, Shakespeare Theatre Company
  • Larry Yando, Candide, Shakespeare Theatre Company

Outstanding Supporting Actor, Resident Play

  • Louis Butelli, Henry VIII, Folger Theatre
  • Adam Green, The Liar, Shakespeare Theatre Company
  • Michael Tolaydo, New Jerusalem: The Interrogation of Baruch De Spinoza, Theater J
  • Ted van Griethuysen, All’s Well That Ends Well, Shakespeare Theatre Company
  • Paxton Whitehead, All’s Well That Ends Well, Shakespeare Theatre Company

Outstanding Supporting Actress, Resident Musical

  • MaryLee Adams, Hairspray, Toby’s Dinner Theatre
  • Lauren ‘Coco’ Cohn, Glimpses of the Moon, MetroStage
  • Jesaira Glover, Hairspray, Toby’s Dinner Theatre
  • Marva Hicks, Duke Ellington’s Sophisticated Ladies, Arena Stage
  • Hollis Resnik, Candide, Shakespeare Theatre Company
  • Jenna Sokolowski, Annie, Olney Theatre Center

Outstanding Supporting Actress, Resident Play

  • Colleen Delany, Pirates! A Boy at Sea, Imagination Stage
  • Naomi Jacobson, Richard II, Shakespeare Theatre Company
  • MacKenzie Meehan, Circle Mirror Transformation, The Studio Theatre
  • Phylicia Rashad, every tongue confess, Arena Stage
  • Dawn Ursula, Clybourne Park, Woolly Mammoth Theatre Company

Outstanding Supporting Performer, Non-Resident Production

  • Ellen Harvey, Mary Poppins, The Kennedy Center
  • Jodi Kimura, South Pacific, The Kennedy Center
  • Marc Kudisch, Golden Age, The Kennedy Center
  • Josh Lamon, Hair, The Kennedy Center
  • Hoon Lee, Golden Age, The Kennedy Center

The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play or Musical

  • every tongue confess, Marcus Gardley, Arena Stage
  • Snow White, Rose Red (and Fred), music by Zina Goldrich, The Kennedy Center Family Theater
  • Sycamore Trees, book, music & lyrics by Ricky Ian Gordon, Signature Theatre
  • Snow White, Rose Red (and Fred), book & lyrics by Marcy Heisler, The Kennedy Center Family Theater
  • The Liar, David Ives, Shakespeare Theatre Company
  • Knuffle Bunny: A Cautionary Musical, musical arrangements by Deborah Wicks La Puma, The Kennedy Center Family Theater
  • Sycamore Trees, book by Nina Mankin, Signature Theatre
  • Knuffle Bunny: A Cautionary Musical, music by Michael Silversher, The Kennedy Center Family Theater
  • Pirates! A Boy at Sea, Charles Way, Imagination Stage
  • Knuffle Bunny: A Cautionary Musical, script & lyrics by Mo Willems, The Kennedy Center Family Theater

The Robert Prosky Award for Outstanding Lead Actor, Resident Play

  • Philip Fletcher, Othello, Synetic Theater
  • John Glover, The Lisbon Traviata, The Kennedy Center
  • Graham Michael Hamilton, Hamlet, Folger Theatre
  • Mitchell Hébert, Clybourne Park, Woolly Mammoth Theatre Company
  • Bill Largess, The Foreigner, The Bay Theatre Company, Inc.
  • Alex Mills, Othello, Synetic Theater
  • Cody Nickell, Clybourne Park, Woolly Mammoth Theatre Company
  • Ian Merrill Peakes, Henry VIII, Folger Theatre
  • Johnny Ramey, Superior Donuts, The Studio Theatre
  • Alexander Strain, New Jerusalem: The Interrogation of Baruch De Spinoza, Theater J

Outstanding Ensemble, Resident Musical

  • Candide, Shakespeare Theatre Company
  • Hairspray, Toby’s Dinner Theatre
  • If You Give a Pig a Pancake, Adventure Theatre
  • Oklahoma!, Arena Stage
  • Snow White, Rose Red (and Fred), The Kennedy Center Family Theater
  • Sycamore Trees, Signature Theatre

Outstanding Ensemble, Resident Play

  • American Buffalo, The Studio Theatre
  • Clybourne Park, Woolly Mammoth Theatre Company
  • Henry VIII, Folger Theatre
  • Orestes, A Tragic Romp, Folger Theatre
  • Othello, Synetic Theater
  • Travels With My Aunt, Rep Stage

Outstanding Non-Resident Production

  • Avenue Q, The Broadway Musical, Shakespeare Theatre Company
  • The Last Cargo Cult, Woolly Mammoth Theatre Company
  • Mary Poppins, The Kennedy Center
  • South Pacific, The Kennedy Center
  • Thurgood, The Kennedy Center

Outstanding Production, Theatre for Young Audiences

  • If You Give a Pig a Pancake, Adventure Theatre
  • Knuffle Bunny: A Cautionary Musical, The Kennedy Center Family Theater
  • The Nutcracker, The Puppet Co.
  • Pirates! A Boy at Sea, Imagination Stage
  • Snow White, Rose Red (and Fred), The Kennedy Center Family Theater
  • The Red Balloon, Adventure Theatre

Outstanding Resident Musical

  • Annie, Olney Theatre Center
  • Candide, Shakespeare Theatre Company
  • Duke Ellington’s Sophisticated Ladies, Arena Stage
  • Hairspray, Toby’s Dinner Theatre
  • The Light in the Piazza, Arena Stage
  • Little Shop of Horrors, Ford’s Theatre
  • Oklahoma!, Arena Stage
  • Sweeney Todd, Signature Theatre

Outstanding Resident Play

  • Clybourne Park, Woolly Mammoth Theatre Company
  • Hamlet, Folger Theatre
  • Henry VIII, Folger Theatre
  • The Master and Margarita, Synetic Theater
  • New Jerusalem: The Interrogation of Baruch De Spinoza, Theater J
  • Orestes, A Tragic Romp, Folger Theatre
  • Othello, Synetic Theater
  • Superior Donuts, The Studio Theatre

The John Aniello Award for Outstanding Emerging Theatre Company

  • No Rules Theatre Company
  • Factory 449: a theatre collective

Nominations listed By Company Name

Adventure Theatre

  • If You Give a Pig a Pancake
    • Outstanding Ensemble, Resident Musical
    • Outstanding Production, Theatre for Young Audiences
  • The Red Balloon
    • Outstanding Production, Theatre for Young Audiences

Arena Stage

  • Oklahoma!
    • Outstanding Choreography, Resident Production, Parker Esse
    • Outstanding Director, Resident Musical, Molly Smith
    • Outstanding Lead Actor, Resident Musical, Nicholas Rodriguez
    • Outstanding Lead Actor, Resident Musical, Cody Williams
    • Outstanding Lead Actress, Resident Musical, E. Faye Butler
    • Outstanding Lead Actress, Resident Musical, Eleasha Gamble
    • Outstanding Musical Direction, Resident Production, George Fulginiti-Shakar
    • Outstanding Set Design, Resident Production, Eugene Lee
    • Outstanding Ensemble, Resident Musical
    • Outstanding Resident Musical
  • Duke Ellington’s Sophisticated Ladies
    • Outstanding Choreography, Resident Production, Maurice Hines
    • Outstanding Costume Design, Resident Production, Reggie Ray
    • Outstanding Lead Actor, Resident Musical, Maurice Hines
    • Outstanding Supporting Actor, Resident Musical, John Manzari
    • Outstanding Supporting Actor, Resident Musical, Leo Manzari
    • Outstanding Supporting Actress, Resident Musical, Marva Hicks
    • Outstanding Resident Musical
  • The Light in the Piazza
    • Outstanding Director, Resident Musical, Molly Smith
    • Outstanding Lead Actress, Resident Musical, Hollis Resnik
    • Outstanding Musical Direction, Resident Production, Paul Sportelli
    • Outstanding Resident Musical
  • every tongue confess
    • Outstanding Supporting Actress, Resident Play, Phylicia Rashad
    • The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play or Musical, Marcus Gardley

The Bay Theatre Company, Inc.

  • The Foreigner
    • The Robert Prosky Award for Outstanding Lead Actor, Resident Play, Bill Largess

Constellation Theatre Company

  • The Ramayana
    • Outstanding Sound Design, Resident Production, Tom Teasley

Factory 449: a theatre collective

  • The John Aniello Award for Outstanding Emerging Theatre Company

Folger Theatre

  • Henry VIII
    • Outstanding Costume Design, Resident Production, William Ivey Long
    • Outstanding Director, Resident Play, Robert Richmond
    • Outstanding Lead Actress, Resident Play, Naomi Jacobson
    • Outstanding Lighting Design, Resident Production, Klyph Stanford
    • Outstanding Set Design, Resident Production, Tony Cisek
    • Outstanding Sound Design, Resident Production, Anthony Cochrane
    • Outstanding Supporting Actor, Resident Play, Louis Butelli
    • The Robert Prosky Award for Outstanding Lead Actor, Resident Play, Ian Merrill Peakes
    • Outstanding Ensemble, Resident Play
    • Outstanding Resident Play
  • Hamlet
    • Outstanding Director, Resident Play, Joseph Haj
    • Outstanding Lighting Design, Resident Production, Justin Townsend
    • Outstanding Sound Design, Resident Production, Matthew M. Nielson
    • The Robert Prosky Award for Outstanding Lead Actor, Resident Play, Graham Michael Hamilton
    • Outstanding Resident Play
  • Orestes, A Tragic Romp
    • Outstanding Lead Actress, Resident Play, Holly Twyford
    • Outstanding Musical Direction, Resident Production, James Sugg
    • Outstanding Ensemble, Resident Play
    • Outstanding Resident Play

Ford’s Theatre

  • Little Shop of Horrors
    • Outstanding Resident Musical

Imagination Stage

  • Pirates! A Boy at Sea
    • Outstanding Supporting Actress, Resident Play, Colleen Delany
    • The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play or Musical, Charles Way
    • Outstanding Production, Theatre for Young Audiences

The Kennedy Center

  • Hair
    • Outstanding Lead Actor, Non-Resident Production, Steel Burkhardt
    • Outstanding Lead Actress, Non-Resident Production, Kacie Sheik
    • Outstanding Lead Actress, Non-Resident Production, Caren Lyn Tackett
    • Outstanding Supporting Performer, Non-Resident Production, Josh Lamon
  • Thurgood
    • Outstanding Lead Actor, Non-Resident Production, Laurence Fishburne
    • Outstanding Non-Resident Production
  • Mary Poppins
    • Outstanding Lead Actor, Non-Resident Production, Gavin Lee
    • Outstanding Lead Actress, Non-Resident Production, Caroline Sheen
    • Outstanding Supporting Performer, Non-Resident Production, Ellen Harvey
    • Outstanding Non-Resident Production
  • South Pacific
    • Outstanding Lead Actor, Non-Resident Production, David Pittsinger
    • Outstanding Lead Actress, Non-Resident Production, Carmen Cusack
    • Outstanding Supporting Performer, Non-Resident Production, Jodi Kimura
    • Outstanding Non-Resident Production
  • The Lisbon Traviata
    • Outstanding Set Design, Resident Production, Derek McLane
    • The Robert Prosky Award for Outstanding Lead Actor, Resident Play, John Glover
  • Golden Age
    • Outstanding Supporting Performer, Non-Resident Production, Marc Kudisch
    • Outstanding Supporting Performer, Non-Resident Production, Hoon Lee

The Kennedy Center Family Theater

  • Snow White, Rose Red (and Fred)
    • The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play or Musical, music by Zina Goldrich
    • The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play or Musical, book & lyrics by Marcy Heisler
    • Outstanding Ensemble, Resident Musical
    • Outstanding Production, Theatre for Young Audiences
  • Knuffle Bunny: A Cautionary Musical
    • The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play or Musical, music by Michael Silversher
    • The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play or Musical, script & lyrics by Mo Willems
    • The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play or Musical, musical arrangements by Deborah Wicks La Puma
    • Outstanding Production, Theatre for Young Audiences

MetroStage

  • Glimpses of the Moon
    • Outstanding Supporting Actress, Resident Musical, Lauren ‘Coco’ Cohn

No Rules Theatre Company

  • The John Aniello Award for Outstanding Emerging Theatre Company

Olney Theatre Center

  • Annie
    • Outstanding Lead Actor, Resident Musical, Bobby Smith
    • Outstanding Lead Actress, Resident Musical, Carrie A. Johnson
    • Outstanding Supporting Actor, Resident Musical, James Konicek
    • Outstanding Supporting Actress, Resident Musical, Jenna Sokolowski
    • Outstanding Resident Musical

The Puppet Co.

  • The Nutcracker
    • Outstanding Production, Theatre for Young Audiences

Rep Stage

  • Travels With My Aunt
    • Outstanding Director, Resident Play, Kasi Campbell
    • Outstanding Ensemble, Resident Play
  • On the Verge or The Geography of Yearning
    • Outstanding Lighting Design, Resident Production, Dan Covey

Shakespeare Theatre Company

  • Candide
    • Outstanding Costume Design, Resident Production, Mara Blumenfeld
    • Outstanding Director, Resident Musical, Mary Zimmerman
    • Outstanding Lead Actor, Resident Musical, Geoff Packard
    • Outstanding Lead Actress, Resident Musical, Lauren Molina
    • Outstanding Lighting Design, Resident Production, T.J. Gerckens
    • Outstanding Musical Direction, Resident Production, Doug Peck
    • Outstanding Set Design, Resident Production, Daniel Ostling
    • Outstanding Supporting Actor, Resident Musical, Jesse J. Perez
    • Outstanding Supporting Actor, Resident Musical, Larry Yando
    • Outstanding Supporting Actress, Resident Musical, Hollis Resnik
    • Outstanding Ensemble, Resident Musical
    • Outstanding Resident Musical
  • The Liar
    • Outstanding Costume Design, Resident Production, Murell Horton
    • Outstanding Supporting Actor, Resident Play, Adam Green
    • The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play or Musical, David Ives
  • Avenue Q, The Broadway Musical
    • Outstanding Lead Actor, Non-Resident Production, Brent Michael DiRoma
    • Outstanding Lead Actress, Non-Resident Production, Jaqueline Grabois
    • Outstanding Non-Resident Production
  • Mrs. Warren’s Profession
    • Outstanding Set Design, Resident Production, Simon Higlett
  • All’s Well That Ends Well
    • Outstanding Supporting Actor, Resident Play, Ted van Griethuysen
    • Outstanding Supporting Actor, Resident Play, Paxton Whitehead
  • Richard II
    • Outstanding Supporting Actress, Resident Play, Naomi Jacobson

Signature Theatre

  • Chess
    • Outstanding Director, Resident Musical, Eric Schaeffer
    • Outstanding Lead Actress, Resident Musical, Jill Paice
    • Outstanding Supporting Actor, Resident Musical, Jeremy Kushnier
  • Sycamore Trees
    • Outstanding Lead Actor, Resident Musical, Marc Kudisch
    • Outstanding Musical Direction, Resident Production, Fred Lassen
    • The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play or Musical, book, music & lyrics by Ricky Ian Gordon
    • The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play or Musical, book by Nina Mankin
    • Outstanding Ensemble, Resident Musical
  • Sunset Boulevard
    • Outstanding Musical Direction, Resident Production, Jon Kalbfleisch
    • Outstanding Supporting Actor, Resident Musical, Ed Dixon
  • Sweeney Todd
    • Outstanding Resident Musical

Solas Nua

  • Improbable Frequency
    • Outstanding Choreography, Resident Production, Diane Coburn Bruning
  • Johnny Meister and the Stitch
    • Outstanding Sound Design, Resident Production, Matt Otto

The Studio Theatre

  • Circle Mirror Transformation
    • Outstanding Supporting Actress, Resident Play, MacKenzie Meehan
  • Superior Donuts
    • The Robert Prosky Award for Outstanding Lead Actor, Resident Play, Johnny Ramey
    • Outstanding Resident Play
  • American Buffalo
    • Outstanding Ensemble, Resident Play

Synetic Theater

  • King Arthur
    • Outstanding Choreography, Resident Production, Irina Tsikurishvili
  • Othello
    • Outstanding Choreography, Resident Production, Irina Tsikurishvili
    • Outstanding Costume Design, Resident Production, Anastasia Ryurikov Simes
    • Outstanding Director, Resident Play, Paata Tsikurishvili
    • Outstanding Musical Direction, Resident Production, Konstantine Lortkipandze
    • Outstanding Sound Design, Resident Production, Irakli Kavsadze
    • Outstanding Sound Design, Resident Production, Konstantine Lortkipandze
    • The Robert Prosky Award for Outstanding Lead Actor, Resident Play, Philip Fletcher
    • The Robert Prosky Award for Outstanding Lead Actor, Resident Play, Alex Mills
    • Outstanding Ensemble, Resident Play
    • Outstanding Resident Play
  • The Master and Margarita
    • Outstanding Director, Resident Play, Paata Tsikurishvili
    • Outstanding Lighting Design, Resident Production, Colin K. Bills
    • Outstanding Resident Play
  • Antony and Cleopatra
    • Outstanding Lighting Design, Resident Production, Colin K. Bills

Theater J

  • Mikveh
    • Outstanding Lead Actress, Resident Play, Lise Bruneau
    • Outstanding Lead Actress, Resident Play, Sarah Marshall
  • In Darfur
    • Outstanding Lead Actress, Resident Play, Erika Rose
  • New Jerusalem: The Interrogation of Baruch De Spinoza
    • Outstanding Supporting Actor, Resident Play, Michael Tolaydo
    • The Robert Prosky Award for Outstanding Lead Actor, Resident Play, Alexander Strain
    • Outstanding Resident Play

Toby’s Dinner Theatre

  • Hairspray
    • Outstanding Director, Resident Musical, Toby Orenstein
    • Outstanding Supporting Actress, Resident Musical, MaryLee Adams
    • Outstanding Supporting Actress, Resident Musical, Jesaira Glover
    • Outstanding Ensemble, Resident Musical
    • Outstanding Resident Musical

Woolly Mammoth Theatre Company

  • Clybourne Park
    • Outstanding Director, Resident Play, Howard Shalwitz
    • Outstanding Lead Actress, Resident Play, Jennifer Mendenhall
    • Outstanding Supporting Actress, Resident Play, Dawn Ursula
    • The Robert Prosky Award for Outstanding Lead Actor, Resident Play, Mitchell Hébert
    • The Robert Prosky Award for Outstanding Lead Actor, Resident Play, Cody Nickell
    • Outstanding Set Design, Resident Production, James Kronzer
    • Outstanding Ensemble, Resident Play
    • Outstanding Resident Play
  • The Last Cargo Cult
    • Outstanding Non-Resident Production
Tagged as: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

This article can be linked to as: http://washingtondc.showbizradio.com/goto/6223.

started ShowBizRadio in August 2005 because they love live theater. They each have both performed in and worked behind the scenes in DC area productions, as well as earned a Career Studies Certificate in Theater from Northern Virginia Community College. Mike & Laura are each members of the American Theatre Critics Association, and Mike is a member of the Online News Association.

Comments are closed.