ShowBizRadio

Theater Info for the Washington DC region

Helen Hayes Awards Nominations for 2009

By • Jan 26th, 2010 • Category: News

The nominees for the 26th Annual Helen Hayes Awards were announced on Monday, January 25, 2010 at the National Theatre Helen Hayes Gallery. During 2009, 182 productions were produced that met the Helen Hayes Awards’ eligibility requirements. The 26th Annual Helen Hayes Awards will be presented on Monday evening April 5, 2010, a gala celebration bringing together 2,000 theatre makers and theatre lovers to The Warner Theatre and JW Marriott Hotel in the heart of downtown Washington, D.C.

Outstanding Choreography, Resident Production

  • Meisha Bosma, Fever/Dream, Woolly Mammoth Theatre Company
  • Maurice Hines, Cool Papa’s Party, MetroStage
  • Carina Losano, Momia en el closet: The Return of Eva Perón, GALA Hispanic Theatre
  • Irina Tsikurishvili, A Midsummer Night’s Dream, Synetic Theater
  • Irina Tsikurishvili, Dante, Synetic Theater
  • Irina Tsikurishvili, Dracula, Synetic Theater

Outstanding Costume Design, Resident Production

  • Linda Cho, The Dog in the Manger, Shakespeare Theatre Company
  • Santo Loqasto, Ragtime, The Kennedy Center
  • Robert Perdziola, Design for Living, Shakespeare Theatre Company
  • Anastasia Ryurikov Simes, A Midsummer Night’s Dream, Synetic Theater
  • Anastasia Ryurikov Simes, Dante, Synetic Theater
  • Alejo Vietti, A Christmas Carol, A Ghost Story of Christmas, Ford’s Theatre
  • Norah Worthington, Wittenberg, Rep Stage

Outstanding Director, Resident Musical

  • Jeff Calhoun, The Civil War, Ford’s Theatre
  • Amanda Dehnert, The Fantasticks, Arena Stage
  • Marcia Milgrom Dodge, Ragtime, The Kennedy Center
  • Thomas W. Jones, II, Cool Papa’s Party, MetroStage
  • Mark A. Rhea, Rent, The Keegan Theatre
  • Susan Marie Rhea, Rent, The Keegan Theatre

Outstanding Director, Resident Play

  • Robert Falls, King Lear, Shakespeare Theatre Company
  • Jonathan Munby, The Dog in the Manger, Shakespeare Theatre Company
  • Lisa Peterson, The Quality of Life, Arena Stage
  • Aaron Posner, Arcadia, Folger Theatre
  • Jeremy Skidmore, Angels in America: Millennium Approaches, Forum Theatre
  • Tony Tsendeas, Wittenberg, Rep Stage
  • Paata Tsikurishvili, A Midsummer Night’s Dream, Synetic Theater

Outstanding Lead Actor, Non-Resident Production

  • Jim Brochu, Zero Hour, Theater J
  • Steve Cuiffo, Hell Meets Henry Halfway, Woolly Mammoth Theatre Company
  • Joel Edgerton, A Streetcar Named Desire, The Kennedy Center
  • Paul Vincent O’Connor, August: Osage County, The Kennedy Center
  • Dito van Reigersberg, Hell Meets Henry Halfway, Woolly Mammoth Theatre Company

Outstanding Lead Actor, Resident Musical

  • David Benoit, Adding Machine: A Musical, The Studio Theatre
  • Quentin Earl Darrington, Ragtime, The Kennedy Center
  • Parker Drown, Rent, The Keegan Theatre
  • Will Gartshore, Show Boat, Signature Theatre
  • Jahi Kearse, Cool Papa’s Party, MetroStage
  • Ashley Robinson, Giant, Signature Theatre

Outstanding Lead Actress, Non-Resident Production

  • Cate Blanchett, A Streetcar Named Desire, The Kennedy Center
  • Shannon Cochran, August: Osage County, The Kennedy Center
  • Libby George, August: Osage County, The Kennedy Center
  • Estelle Parsons, August: Osage County, The Kennedy Center
  • Angelica Torn, August: Osage County, The Kennedy Center

Outstanding Lead Actress, Resident Musical

  • Sandy Bainum, The Music Man, Washington Savoyards
  • Jessica Lauren Ball, Oklahoma!, Toby’s Dinner Theatre
  • E. Faye Butler, Crowns, Arena Stage
  • Laura Conforte, Momia en el closet: The Return of Eva Perón, GALA Hispanic Theatre
  • Tara Giordano, Heidi, Imagination Stage
  • Christiane Noll, Ragtime, The Kennedy Center

Outstanding Lead Actress, Resident Play

  • Valerie Harper, Looped, Arena Stage
  • Lisa Harrow, Rock ‘n’ Roll, The Studio Theatre
  • Tana Hicken, Lost in Yonkers, Theater J
  • Tonya Pinkins, Black Pearl Sings!, Ford’s Theatre
  • Holly Twyford, Arcadia, Folger Theatre
  • Holly Twyford, The Little Dog Laughed, Signature Theatre
  • Holly Twyford, Lost in Yonkers, Theater J

Outstanding Lighting Design, Resident Production

  • Colin K. Bills, Angels in America: Millennium Approaches, Forum Theatre
  • Colin K. Bills, Fever/Dream, Woolly Mammoth Theatre Company
  • Andrew F. Griffin, A Midsummer Night’s Dream, Synetic Theater
  • Michael Philippi, King Lear, Shakespeare Theatre Company
  • Daniel MacLean Wagner, The Picture of Dorian Gray, Round House Theatre
  • Thom Weaver, Arcadia, Folger Theatre

Outstanding Musical Direction, Resident Production

  • Aaron Broderick, Rent, The Keegan Theatre
  • Jay Crowder, The Civil War, Ford’s Theatre
  • William Knowles, Cool Papa’s Party, MetroStage
  • James Moore, Ragtime, The Kennedy Center
  • Christopher Youstra, Adding Machine: A Musical, The Studio Theatre

Outstanding Set Design, Resident Production

  • Tony Cisek, Black Pearl Sings!, Ford’s Theatre
  • Misha Kachman, Fever/Dream, Woolly Mammoth Theatre Company
  • James Kronzer, The Picture of Dorian Gray, Round House Theatre
  • James Noone, Design for Living, Shakespeare Theatre Company
  • Walt Spangler, King Lear, Shakespeare Theatre Company
  • Klyph Stanford, Hysteria, Rep Stage

Outstanding Sound Design, Resident Production

  • Konstantine Lortkipandze, A Midsummer Night’s Dream, Synetic Theater
  • Ryan Rumery, The Heavens are Hung in Black, Ford’s Theatre
  • Tom Teasley, Crazyface, Constellation Theatre Company
  • Veronika Vorel, Arcadia, Folger Theatre
  • Veronika Vorel, Black Pearl Sings!, Ford’s Theatre
  • Veronika Vorel, Fever/Dream, Woolly Mammoth Theatre Company
  • Richard Woodbury, King Lear, Shakespeare Theatre Company

Outstanding Supporting Actor, Resident Musical

  • Nate Dendy, The Fantasticks, Arena Stage
  • John Dossett, Giant, Signature Theatre
  • Anthony Manough, Cool Papa’s Party, MetroStage
  • Laurence O’Dwyer, The Fantasticks, Arena Stage
  • Harry A. Winter, Show Boat, Signature Theatre

Outstanding Supporting Actor, Resident Play

  • Edward Gero, King Lear, Shakespeare Theatre Company
  • Eric Hissom, Arcadia, Folger Theatre
  • Irakli Kavsadze, A Midsummer Night’s Dream, Synetic Theater
  • Alex Mills, A Midsummer Night’s Dream, Synetic Theater
  • Frederick Strother, Radio Golf, The Studio Theatre
  • David Turner, The Dog in the Manger, Shakespeare Theatre Company

Outstanding Supporting Actress, Resident Musical

  • Eleasha Gamble, The Civil War, Ford’s Theatre
  • Kellee Knighten, The Civil War, Ford’s Theatre
  • Elizabeth Rayca, Oklahoma!, Toby’s Dinner Theatre
  • Kimberly Schraf, Show Boat, Signature Theatre
  • Delores King Williams, Show Boat, Signature Theatre

Outstanding Supporting Actress, Resident Play

  • Naomi Jacobson, The Winter’s Tale, Folger Theatre
  • Sarah Marshall, Full Circle, Woolly Mammoth Theatre Company
  • Jennifer Mendenhall, Angels in America: Perestroika, Forum Theatre
  • Marni Penning, Hysteria, Rep Stage
  • Miriam Silverman, The Dog in the Manger, Shakespeare Theatre Company
  • Erin Weaver, Arcadia, Folger Theatre

Outstanding Supporting Performer, Non-Resident Production

  • Morgan David Jones, A Streetcar Named Desire, The Kennedy Center
  • Mandy McElhinney, A Streetcar Named Desire, The Kennedy Center
  • Robin McLeavy, A Streetcar Named Desire, The Kennedy Center
  • Tim Richards, A Streetcar Named Desire, The Kennedy Center
  • James Sugg, Hell Meets Henry Halfway, Woolly Mammoth Theatre Company

The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play or Musical

  • The Rise and Fall of Annie Hall, Sam Forman, Theater J
  • Eclipsed, Danai Gurira, Woolly Mammoth Theatre Company
  • The Bread of Winter, Victor Lodato, Theater Alliance
  • Antebellum, Robert O’Hara, Woolly Mammoth Theatre Company
  • Momia en el closet: The Return of Eva Perón, book by, Gustavo Ott, GALA Hispanic Theatre
  • Momia en el closet: The Return of Eva Perón, conceived and composed by Mariano Vales, GALA Hispanic Theatre

The Robert Prosky Award for Outstanding Lead Actor, Resident Play

  • Stacy Keach, King Lear, Shakespeare Theatre Company
  • Karl Miller, Angels in America: Millennium Approaches, Forum Theatre
  • Karl Miller, Angels in America: Perestroika, Forum Theatre
  • Cody Nickell, Arcadia, Folger Theatre
  • Seth Reichgott, Wittenberg, Rep Stage

Outstanding Non-Resident Production

  • A Streetcar Named Desire, The Kennedy Center
  • August: Osage County, The Kennedy Center
  • Jersey Boys, The National Theatre
  • Spring Awakening, The Kennedy Center
  • Zero Hour, Theater J

Outstanding Production, Theatre for Young Audiences

  • Barrio Grrrl!, The Kennedy Center Family Theatre
  • Heidi, Imagination Stage
  • Lyle the Crocodile, Imagination Stage
  • The Tale of the Fisherman and the Golden Fish, Synetic Family Theater
  • Zomo the Rabbit: A Hip-Hop Creation Myth, Imagination Stage

Outstanding Resident Musical

  • Adding Machine: A Musical, The Studio Theatre
  • The Civil War, Ford’s Theatre
  • Crowns, Arena Stage
  • The Fantasticks, Arena Stage
  • Momia en el closet: The Return of Eva Perón, GALA Hispanic Theatre
  • Ragtime, The Kennedy Center
  • Rent, The Keegan Theatre

Outstanding Resident Play

  • A Midsummer Night’s Dream, Synetic Theater
  • Angels in America: Millennium Approaches, Forum Theatre
  • Arcadia, Folger Theatre
  • The Dog in the Manger, Shakespeare Theatre Company
  • King Lear, Shakespeare Theatre Company
  • The Quality of Life, Arena Stage
  • Wittenberg, Rep Stage

 
The Canadian Embassy Award for Outstanding Ensemble, Resident Musical

  • The Civil War, Ford’s Theatre
  • Cool Papa’s Party, MetroStage
  • Crowns, Arena Stage
  • Rent, The Keegan Theatre
  • Show Boat, Signature Theatre

 
The Canadian Embassy Award for Outstanding Ensemble, Resident Play

  • A Midsummer Night’s Dream, Synetic Theater
  • Angels in America: Millennium Approaches, Forum Theatre
  • Angels in America: Perestroika, Forum Theatre
  • Antebellum, Woolly Mammoth Theatre Company
  • Disco Pigs, Solas Nua
  • Heroes, MetroStage
  • The Quality of Life, Arena Stage

 
The John Aniello Award for Outstanding Emerging Theatre Company

  • 1st Stage

This article can be linked to as: http://washingtondc.showbizradio.com/goto/4682.

started ShowBizRadio in August 2005 because they love live theater. They each have both performed in and worked behind the scenes in DC area productions, as well as earned a Career Studies Certificate in Theater from Northern Virginia Community College. Mike & Laura are each members of the American Theatre Critics Association, and Mike is a member of the Online News Association.

Comments are closed.